• Duchovná obnova 1.AG

     • V dňoch 12. - 13. 2. 2019 sme strávili na duchovnej obnove vo Vysokej nad Uhom v  Pastoračnom centre Anky Kolesárovej. Duchovný otec Pavol Hudák a otec Tomáš si pre nás pripravili prednášky na tému vzťahy a láska. Našli sme miesto pokoja, modlitby a veľa životných právd a povzbudení. Navštívili sme hrob blahoslovenej Anky a relikviár v tvare srdca v kostole. Anka Kolesárová - mučeníčka čistoty, oroduj za nás.

     • Naši študenti v rámci programu Erasmus + na návšteve v Katalánsku

     • Cirkevné gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Snine už niekoľko rokov organizuje výmenné pobyty s partnerskými školami z rôznych krajín Európy. V šk. roku 2018/2019 sme uspeli aj s projektom Highway to health v rámci programu Erazmus + a tým dávame možnosť ďalším študentom spoznávať rôzne európske krajiny a kultúry. Celý projekt je financovaný z fondov Európskej únie.

      V sobotu 19. 1. sme sa 8 študenti a 3 učitelia vydali na cestu do Katalánska, kde nás čakal týždeň plný zábavy, dobrodružstiev a čas strávený s novými priateľmi. Cez Budapešť a Barcelonu sme sa dostali do mesta Vic, kde nás už netrpezlivo očakávali naši hostitelia. Hlavný program sa odohrával v mestečku Manlleu na pôde našej partnerskej školy. Počas celého pobytu sme sa venovali aktivitám zameraným na zdravý životný štýl. Všetky aktivity a workshopy sme absolvovali v malých skupinkách, v ktorých sme museli komunikovať v anglickom jazyku. Absolvovali sme aj 5 km beh a niektorým z nás dal riadne zabrať. No najviac sme sa tešili na prehliadku miest Girona a Barcelona. Prekrásna Barcelona nás privítala slnečným počasím a jarnými teplotami. V rámci citytour sme navštívili olympijské múzeum na vrchu Montjuic, historické centrum mesta, park Guell a slávnu katedrálu Sagrada Familia.

      Počas tohto prvého stretnutia sme vytvorili skvelé medzinárodné partnerstvo so školami zo Španielska, Grécka, Nemecka a Belgicka. V projekte pokračujeme v máji tohto roku, keď privítame delegácie z týchto krajín u nás v Snine.

      Prvý deň – cesta a rodina

      V sobotu večer sme sa vydali na našu cestu. Vyrazili sme vlakom zo Sniny do Košíc. V Košiciach nás čakal transport do Budapešti. V skorých ranných hodinách sme odlietali do Barcelony. Odtiaľ sme sa vlakom dostali do mesta Vic, kde na nás už čakali rodiny. Vzali si nás domov do Manlleu. Tam sme sa všetci zoznámili a strávili pekný čas v ich domácnostiach. Večer sme sa spoločne stretli, oboznámili sa s novými miestami a spoznali nových ľudí. Tento deň sme zakončili večerou v pizzerii.    

      Druhý deň - zoznamovanie

      Tento deň bol veľmi zaujímavý. Po príchode do školy sme sa všetci usadili do miestnosti, v ktorej sme prezentovali naše školské videá. Naše video dosiahlo veľký úspech, a tak sme boli všetci veľmi radi 🙂.
      Potom nám naši kamaráti Katalánci predstavili svoju školu a vyučovacie miestnosti. Katalánsky školský systém je zvláštny a hodiny tiež, preto to bolo veľmi zaujímavé 😉.

      Po prehliadke školy sme sa všetci premiestnili do telocvične, v ktorej sme sa všetci pekne predstavili a povedali si niečo o nás.
      Ďalej nasledovala uvítacia ceremónia a oficiálny vstup do nášho projektu. A ten sme začali spievaním piesne High way to health spolu s orchestrom, ktorí tvorili naši katalánski kamaráti 🙂.

      Po rôznych aktivitách sme sa išli naobedovať a vrátili sme sa do školy, kde nás už čakali ďalšie spoločné aktivity na školskom dvore 🙂.
      Bola tam veľká sranda a všetci sme sa zabavili pri rôznych hrách. Potom sme už išli k svojim hosťujúcim rodinám na večeru a neskôr s kamarátmi niekam do mesta 😉.
      Toto bol náš druhý deň ktorý, bol plný zábavy a spoznávania nových ľudí 😀.

      Tretí deň - šport

      Ráno sme stretli v športovom centre. Asi dve hodiny sme mali športové aktivity. Zaujal ma futbal, ktorý sme hrali rukami a taktiež hra, ktorá sa podobá hokejbalu, len sme ju hrali s inými hokejkami a loptičkou. Potom sme mali pauzu a išli na bežeckú dráhu, kde sme behali 5-kilometrovú trasu. Potom sme mali obed. Poobede sme všetci išli do školy, kde sme v dvojiciach vyrábali svojho “maskota” v počítačovom programe. Vyhlásenie najlepšieho maskota bolo v piatok večer na rozlúčkovej párty. Potom po škole sme sa všetci rozišli do svojich domovov a trávili sme voľný čas s rodinou :)

      Štvrtý deň - Girona

      Štvrtok sa začal ako každý iný deň v Španielsku. Vstali sme asi o ôsmej ráno, naraňajkovali sme sa a išli ku škole. Tam nás už čakal veľký autobus, ktorý nás mal odviesť k nejakým ruinám. Po vystúpení z autobusu som si všimol krásny výhľad na more. Najprv sme vyšli na kopec, kde sme hrali tradičné grécke hry . Potom sme zapálili olympijský oheň. Odfotil som nespočetné množstvo fotiek 😊.  Neskôr sme sa presunuli k ruinám starovekého mesta Empurion. Po prehliadke ruín sme prišli k autobusu a ten nás odviezol do Girony, prekrásneho katalánskeho mesta. Bolo tam fajn.

      Piaty deň - Vic

      V piatok ráno sme autobusom vyrazili do susedného mesta Vic, ktoré má približne 40 000 obyvateľov. Zašli sme do miestneho „kultúrneho centra“, kde sme si pozreli video o tomto meste. Navštívili sme aj miestny kostol a rôzne pamiatky. Potom sme mali rozchod. Po dvoch hodinách sme sa zhromaždili uprostred námestia, kde každý odprezentoval jednu hru zo svojej krajiny, ktorú sme potom hrali.
      Po príchode späť do Manlleu sme mali voľno. Takže sme nešli do školy a mohli sme ísť napríklad von alebo oddychovať doma.
      Večer sa konala rozlúčková párty, na ktorej sa viac jedlo ako tancovalo. Na konci sa všetky školy oficiálne rozlúčili.

      Šiesty deň - Barcelona

      Sobota, naše posledné ráno s „náhradnými" rodinami, ktoré nám už stihli prirásť k srdcu. Posledný deň prebiehal zhruba takto. Dobalili sme si posledné veci, rozlúčili sa s rodinou a vydali sa na cestu na stanicu. Pri rozlúčke padli aj slzičky. Potom sme sa už bez našich sprievodcov odobrali vlakom do Barcelony spoznávať krásy tohto mesta. Ako prvé sme navštívili Ciutadella Park a ďalej sme pokračovali mestom až k veľtrhu z názvom Mercado de La Boqueria. Navštívili sme aj krásnu pláž, kde sme sa cítili ako v lete, slnko krásne svietilo, na oblohe ani mráčik. Niektorí sme si užili aj vodu, ale bohužiaľ sme sa nezdržali dlho, pretože sme chceli stihnúť čo najviac. Naše kroky ďalej smerovali mestom až ku Gaudího parku, ktorý bol plný zaujímavých dekoratívnych stavieb pokrytých mozaikami s krásnym panoramatickým výhľadom. Samozrejme sme navštívili aj veľmi známy, ale stále nedostavaný kostol Sagrada Família, kde sme sa na začiatku prehliadky cítili kvôli kontrolám ako na letisku. Vo vnútri to hralo všetkými možnými farbami a ornamentmi a v pozadí nám jemne hrala symfonická hudba, ktorá sa do toho prostredia hodila. Namiesto sprievodcu sme mali slúchadlá s nahrávkou. Táto pamiatka bola v tento deň posledná. Výlet po Barcelone sme zakončili v nákupnom centre.

     • 1. LEAF Day v Košiciach aj s našou účasťou

     • Dňa 5. 2. 2019 sa šikovní žiaci kvarty a 8.A zúčastnili podujatia LEAF Day, ktoré sa konalo v Košiciach. Pre študentov bol pripravený workshop s názvom DESIGN THINKING, kde žiakom ukázali, ako sa hľadajú praktické a tvorivé riešenia. Zároveň ich naučili, ako by mohli rozvíjať svoje nápady. Pre učiteľov bol taktiež pripravený program a to workshop ERB UČITEĽA. V priebehu workshopu sa učitelia zamysleli nad poslaním učiteľa vo forme skupinovej práce. Akcie sa zúčastnili aj Peťo Škripko a Biba Kleinová, ktorí vyrozprávali svoj príbeh. Predstavili v ňom vlastné projekty, s ktorými chcú zmeniť svoje okolie. Po skončení tohto programu si mohli žiaci prezrieť aj ďalšie príležitosti, ktoré im ponúkali rôzne združenia – Juventa, DofE, Kolégium A. Neuwirth a iné. (Timea Nacková, kvarta, foto LEAF)

     • Slávnosť sv. Cyrila a Metoda - 14. 2. 2019

     • Vo štvrtok 14. 2. 2019 budeme spoločne sláviť sviatok sv. Cyrila a Metoda, kedy si slovanských vierozvestcov pripomína Katolícka cirkev aj západná Európa. Je to deň úmrtia sv. Cyrila.

      Organizácia vyučovania bude upravená nasledovne:

             1. a 2. vyučovacia hodina bude podľa rozvrhu.

             Slávnostná sv. omša bude v kostole Povýšenia sv. Kríža v Snine o 10:00 hod. 

             Po sv. omši sa vyučovanie končí.
             Školská jedáleň nebude v prevádzke.
             Školský klub detí však bude v prevádzke. 

     • Naši študenti pozvaní na výstavu do Európskeho parlamentu

     • Na pozvanie europoslankyne Moniky Smolkovej sa dvaja študenti Matúš Komár a Tibor Kalinič zúčastnili rokovania v Európskom parlamente v Bruseli a boli na výstave kultúrného dedičstva východného Slovenska v dňoch od 27. 1. do 1. 2. 2019. Bol to výnimočný zážitok a udalosť nielen pre študentov, ale aj pre našu školu. 

     • Noc pod hviezdami - školský ples 2019

     • Tradíciou na našom gymnáziu je školský ples, ktorý sa tento rok uskutočnil už po deviatykrát, 26. januára 2019 v sále SOŠ v Snine. Atmosféru noci pod hviezdami umocnila úžasná výzdoba, o ktorú sa postarali študenti III.AG. Ples otvoril slávnostným príhovorom riaditeľ školy, plesajúcich zabával DJ Robin, o program sa postaral školský folklórny súbor Kacarka a tanečná skupina zo ZUŠ v Snine. Nechýbala ani bohatá tombola a voľba kráľovnej akráľa plesu, ktorými sa stali Patrícia Nosalová a Šimon Čop. Všetkým ďakujeme za účasť. S kým sa uvidíme o rok?

     • Svetové dni mládeže v Paname

     • V týchto dňoch sa začali Svetové dni mládeže v Paname. Z našej školy je tam náš absolvent Marek Gič.

      Svetové dni mládeže (ďalej už len „SDM“) sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Sú stretnutím mladých ľudí z celého sveta s pápežom v slávnostnej náboženskej a kultúrnej atmosfére. 

      Mottom stretnutia je citát: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1, 38)

      Tešíme sa, že aj z našej školy a farnosti máme pútnika, Mareka. 

      Počas trvania SDM budeme pridávať fotky, sledujte nás aj na Facebooku.

     • Sv. Mikuláš v škole

     • Sv. Mikuláš chodil tieto dni po celom svete a zavítal aj do našej školy. Deti ho privítali básničkami, pesničkami a každé dieťa si od Mikuláša odnášalo sladkosť a veľa pekných spomienok na stretnutie s ním.

     • Sme vo finále projektu Euroscola 2019 v Štrasburgu

     • Informačná kancelária Európskeho parlamentu v piatok 14. 12. 2018 vyhlásila výsledky súťaže Euroscola 2019 v Bratislave. Slávnostného podujatia pre študentov a pedagógov stredných škôl sa zúčastnili poslanci Európskeho parlamentu: Monika Flašíková Beňová (S&D) a Ivan Štefanec (EPP).

      Na základe úspešného umiestnenia v rebríčku škôl (2. miesto) sa aj žiaci a učitelia našej školy dostanú do finále projektu EUROSCOLA 2019 v Štrasburgu. 24 študenti a 2 pedagógovia zasadnú 21. marca 2019 do lavíc Európskeho parlamentu  a budú spolu so študentmi a pedagógmi z rôznych krajín po anglicky diskutovať o najpálčivejších témach týkajúcich sa Európskej únie. Tešíme sa na tento deň, ktorý bude zavŕšením našej namáhavej práce na tvorbe projektu. Celý projekt bol v znamení Európske voľby 2019. Všetky naše aktivity a diskusie s pozvanými hosťami sú prezentované na našej stránke školy, facebookovej stránke a Instagrame.

     • „Mikuláš pre všetky perníky“

     • Už 3. rok žiaci Cirkevného gymnázia v Snine vyšli do ulíc spraviť Sninčanom lepší deň. Táto aktivita vznikla na hodinách životológie, kde študenti mali možnosť realizovať svoje nápady. Vlastnoručne pečené a zdobené perníky, mandarínky a sladkosti študenti rýchlo rozdali. Nechýbali úprimné rozhovory, objatia zadarmo a úsmevy na tvári. Vianočnú náladu umocnili koledy, ktoré zneli vyzdobenými ulicami mesta. Študentom sa ich plán, vniesť radosť i perníky do všedných dní, podaril a spoločne sa naladili na blížiace sa vianočné sviatky. Odmenou za ich dobročinnosť im bol dobrý pocit z úsmevov na tvárach mnohých ľudí.

      Veronika Lojanová, 2.AG

     • Školský ples 2019 - pozvánka

     • Všetci ste srdečne pozvaní :)

     • Byť učiteľom je umenie

     • Byť učiteľom v dnešnej dobe už nie je len povolanie, ale umenie. Filozofiu, ktorá mení postavenie učiteľa a žiaka v triede, predstavili  učiteľom našej školy 28. novembra 2018 manželia Peter a Zuzana Berovci.  Na workshope sme sa  porozprávali o zásadách R•A•U – Riadeného aktívneho učenia –  a na konkrétnych aktivitách sme si ukázali, ako ju realizovať v praxi.  

     • Festival vody a naši úspešní študenti

     • Dňa 12.12.2018 sa v Bratislave konal Festival vody – celoslovenská prehliadka prác, v ktorých sa autori venujú vode. Cieľom Festivalu vody je pomôcť školám aktívne zapájať žiakov do výchovno-vzdelávacieho procesu v oblasti environmentálnej výchovy. Keďže jednotlivé témy sú špeciálne zamerané na oblasť vody, žiaci si prostredníctvom riešenia projektov pod vedením pedagógov uvedomujú význam a dôležitosť vody v našom živote. Tohto sa prehliadky zúčastnili aj žiaci našej školy. Festival vody za našu školu reprezentovalo 17 žiakov, ktorí vytvorili 4 skupiny a reprezentovali našu školu prostredníctvom 4 prác. Zostava žiakov: Martin Paraska (príma), Kristína Jankajová (6.A), Katarína Vudmasková (6.A), Juraj Čopík (7.A), Sebastián Gergelčík (7.A), Ivana Andrejčíková (Tercia), Adrián Hreško (8.A), Jakub Lojan (8.A), Barbora Pavlíková (8.A), Patrícia Rohunová (8.A), Amália Surinčáková (8.A), Tamara Kohutová (Kvarta), Timea Nacková (Kvarta), Bianka Ninčáková (Kvarta), Zuzana Opálková (Kvarta), Lívia Pčolová (Kvarta) a Anna Štofirová (Kvarta). Z uvedených žiakov sa žiaci 8.A triedy v zložení Adrián Hreško, Jakub Lojan, Barbora Pavlíková, Patrícia Rohunová, Amália Surinčáková umiestnili na druhom mieste s prácou Hydrorelax zóna v snahe skrášliť areál školy. Na súťaž pripravovali žiakov Ing. Milana Buhajová a Mgr. Matúš Jankaj. Všetkým zúčastneným srdečne blahoželáme!

     • Europoslankyňa Monika Smolková predstavila svoju prácu v Európskom parlamente

     • Projekt Euroscola sme dnes 23. 11. 2018 zakončili besedou so slovenskou europoslankyňou, členkou Výboru pre regionálny rozvoj, členkou Delegácie pri Parlamentnom výbore pre partnerstvo EÚ Mgr. Monikou Smolkovou. Pani poslankyňa nám vysvetlila mýty týkajúce sa Európskeho parlamentu a práce europoslancov. Vyzdvihla dôležitosť Európskej únie pre Slovensko a ostatné členské štáty a povzbudila nás k voľbám, ktoré budú v máji 2019. Zároveň pozvala dvoch študentov na výstavu regionálneho rozvoja Slovenska do Bruselu v januári 2019.

      My ideme voliť a povedali sme to aj europoslankyni Mgr. Monike Smolkovej!

     • Košické Hanusove dni aj s našou účasťou

     • Od 19. do 23. novembra v Košiciach prebieha už 3. ročník kultúrno-akademického festivalu Košické Hanusove dni (KHD). Organizátori jedinečného festivalu, medzi ktorých patrí aj Sninčan Michal Čop, sa snažia predstaviť širokej verejnosti, a najmä mladým ľudom, kritický pohľad na súčasnú kresťanskú kultúru. Ide o podujatie, ktorého ambíciou je ponúknuť hodnotový program na priesečníku kresťanstva a dnešnej spoločnosti. Počas piatich dní festivalu sa predstaví viac ako 15 zaujímavých osobností nielen zo Slovenska, ale aj zo susedného Česka, Maďarska či Ukrajiny.

      Tohto roku sme boli na festivale aj my. V stredu 21. novembra 2018 sme si vypočuli hodnotovo-politickú diskusiu: Konzervatívci vs. Liberáli, s Martinom Luteránom a Martinom Dubécim. 

      Vo štvrtok, 22. novembra 2018 sme navštívili diskusiu kandidátov na prezidenta. Zuzana Čaputová, Milan Krajniak a František Mikloško debatovali s Michalom Magušinom o svojich hodnotách, prezidentských kompetenciách a otázkach, ktoré hýbu našou spoločnosťou.

      V stredu boli v Košiciach štvrtáci – Vlado Avuk, Aďo Drab a Vlado Lakata a vo štvrtok tretiačky – Anetka Gičová, Olívia Hancová, Anežka Hišemová, Zuzka Smoľaková a Kristína Majcherová. Dievčatá svojou účasťou prekvapili a potešili Zuzanu Čaputovú, ktorá našu školu navštívila dopoludnia v rámci projektu Euroscola :)

     • Zuzana Čaputová, kandidátka na prezidentku, diskutovala o eurovoľbách

     • Našu školu navštívila Mgr. Zuzana Čaputová, držiteľka prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny, kandidátka na prezidentku SR, advokátka a občianska aktivistka, 22. novembra 2018. Spravodlivosti a pomoci slabším zasvätila celý svoj profesionálny život. 14 rokov sa venovala problematike pezinskej skládky, ktorý dotiahla do úspešného konca. Bola presvedčená, že proti arogancii a neprávosti moci sa dá bojovať. Diskusia sa niesla v duchu myšlienky "Tentoraz idem voliť". Vyzdvihla dôležitosť každého hlasu potrebného pre zlepšenie života na Slovensku aj v EÚ.

      Povedz všetkým, že ideš voliť! My sme to povedali aj pani Mgr. Zuzane Čaputovej.

     • Povedz všetkým, že ideš voliť / Povec šickym, že idzeš voľic

     • Deň študentstva 2018

     • Každoročnou tradíciou našej školy je náučno-kultúrny program ku Dňu študenstva, ktorý sa konal 16.11. 2018. Program mala na starosti trieda 3.AG, ktorá zvolila temu Zlaté roky 20. storočia. Náučná časť sa niesla v téme Eurovoľby, kde si tretiaci pripravili scénku o osvete, prečo ísť voliť. Program ďalej pokračoval videami, scénkami a tanečnými číslami tried vo vybraných rokoch 20. storočia.

      Pre mnohých to bol čas ako každý iný. Pre nás bol tento spoločne strávený čas v niečom výnimočný. Opäť sme sa posunuli o krok v spoznávaní, vzájomnej spolupráci a prekonávaní prekážok.

      Video z Dňa študentstva bude odvysielané od 28.11.2018 do 5.12.2018 v regionálnej televízii TV Senior.

     • Beseda s diskusiou s Martinom Klusom, poslancom NR SR

     • Dňa 14. 11. 2018 sa konala beseda spojená s diskusiou s poslancom NR SR doc. PhDr. Martinom Klusom, PhD. MBA, podpredsedom Výboru pre európske záležitosti v rámci projektu Euroscola 2019, na tému: "Mladí ľudia a ich účasť v Eurovoľbách 2019." Pán poslanec ocenil myšlienku, že každý človek by mal ísť voliť. EÚ je inštitúcia, ktorá tiež prechádza zmenou. A ak chceme zmenu, musíme začať od seba. Prvý krok je využiť právo volieb a ísť voliť.

      Povedz šickym, že idzeš voľic. Povedali sme to aj poslancovi NR SR Martinovi Klusovi :)