Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) organizovala svoju prestížnu súťaž pre mladých vedátorov, Festival vedy a techniky AMAVET, prvýkrát formou online prezentácií a diskusií. V pondelok 9. novembra 2020 od 10:00 do 18:00 h. prezentovalo na celoslovenskom finále 31 vedecko-technických projektov 45 žiakov slovenských škôl.
Súťažiaci si už na krajských kolách mohli vyskúšať online prezentáciu svojho projektu hodnotiacej komisii cez mikrofón a webkameru. Výsledky projektov prezentovali formou elektronického postera a zdieľania obrazovky, na ktorej ukázali výsledky svojej vedátorskej práce.
Deväť súťažných kategórií (biológia, environmentálne vedy, medicína a zdravotníctvo, chémia, elektrina a mechanika, energia a transport, fyzika a astronómia, informatika a počítačové inžinierstvo, spoločenské vedy) hodnotilo 18 členov odbornej hodnotiacej komisie, ktorí mali možnosť vypočuť si prezentácie žiakov a diskutovať s nimi v oddelených video-konferenčných miestnostiach. Táto forma súťaže poskytla väčší priestor pre diskusiu a osobnejší rozhovor medzi súťažiacim a členom komisie.
Dve študentky nášho gymnázia postúpili na celoslovenské finále ako víťazky krajského kola za Prešovský a Košický kraj. Pri obhajobe projektov získali ocenenie. Zuzana Gajdošová v odbore Chémia s projektom Štúdium rekombinantného pavúčieho proteínu získala Certifikát Festivalu vedy a techniky Amavet. Laura Burdová obhajobou projektu Využitie kombinácie acidifikácie extracelulárneho pH nádorových buniek a účinkov rottlerinu ako jedného zo spôsobov protinádorovej terapie v odbore Biológia si vybojovala postup na súťaž Európskej únie pre mladých vedcov EUCYS. Je to iniciatíva Európskej komisie, ktorá bola zriadená v roku 1989 s cieľom podporovať spoluprácu a výmenu medzi mladými vedcami a podporuje ich smerom k budúcej kariére vo vede a technike. Získala ocenenie MŠVVAŠ – za najlepší žiacky projekt. Svoj projekt bude prezentovať na európskej súťaži v lete 2021 v Salamance v Španielsku. Obom maturantkám gratulujme. Poďakovanie za spoluprácu na projektoch patrí doc. RNDr. Erikovi Sedlákovi DrSc., vedúcemu Centra interdisciplinárnych biovied UPJŠ v Košiciach.