Tento rok sa do projektu Veľvyslanectvo mladých zapojilo viac ako 50 študentov, do finále sa porota rozhodla vybrať 7 z nich. Projekt organizuje týždenník Slovenka. Má za sebou už niekoľkoročnú tradíciu. Za ten čas sa pred odbornou porotou vystriedali desiatky mladých ľudí so skvelými nápadmi. Tento rok všetci študenti prezentovali svoje projekty v anglickom alebo nemeckom jazyku, čo tiež hovorí o neustále zvyšujúcej sa úrovni súťaže Veľvyslanectvo mladých.
Veľvyslancom mladých sa môže stať študent strednej školy so sídlom na území Slovenska, ktorý doposiaľ nedostal zníženú známku zo správania. Študent sa pri pripravovaní projektu zameriava na čokoľvek, čo prispeje ku skvalitneniu života mladých ľudí v jeho meste.
Na všetko, čo vo vybraných mestách chýba, alebo by malo fungovať inak, lepšie. Na projekty súvisiace s výstavbou, rekonštrukciou, projekty kultúrne, športové, informačné alebo charitatívne. Študent svoj nápad premení na projekt so športovým, informačným, kultúrnym alebo charitatívnym zameraním.
Tohto ročníka sa do finále prebojovala Veronika Schlencová, študentka druhého ročníka nášho gymnázia so svojím projektom Malí vedci. Projektom by sa snažila popularizovať prírodovedné predmety na základných školách a dostať do povedomia rodičov záujem o štúdium ich detí na školách s prírodovedným zameraním. Zapojila by stredoškolákov do vedenia krúžkov chémie, fyziky, biológie, geológie, lego robotov a ďalších. Motivovala by mladších žiakov základných škôl k záujmu o tieto predmety a ich neskoršiemu štúdiu. Obsadila pekné 4. miesto a svoj projekt obhájila perfektnou angličtinou. Ako finalistka projektu získala množstvo zaujímavých a hodnotných cien. Okrem jazykového kurzu nemeckého jazyka aj knihy a rôzne darčekové predmety od organizátora a partnerov projektu. Zároveň získala možnosť stráviť jeden pracovný deň so zástupcom vedúceho misie veľvyslanectva Spojených štátov amerických Richardom N. Lyonsom.
Súťaž vytvára podmienky pre študentov, ktorí sú nadaní a majú potenciál pre nadviazanie nových kontaktov. Tie im neskôr pomôžu pri uplatnení sa na trhu práce i v kariérnom rozvoji na Slovensku aj zviditeľnenie našej krajiny v zahraničí. Hlavnou myšlienkou projektu je najmä budovanie lokálpatriotizmu.
Odborná porota:
Andrew John Garth, veľvyslanec Veľkej Británie, predseda poroty
Katarína Bieliková, riaditeľka Slovakia Finance a.s., predsedníčka poroty
Šani Dermaku, veľvyslanec Srbskej republiky
Carl Helfried, veľvyslanec Rakúskej republiky
Steluta Arhire, veľvyslankyňa Rumunskej republiky
Richard N. Lyons, zástupca vedúceho misie veľvyslanectva Spojených štátov amerických
Branislav Horník, marketingový riaditeľ spoločnosti Top Auto Slovakia
Martina Slabejová, obchodná riaditeľka Microsoft Slovakia, s.r.o.
Zuzana Molčanová, Microsoft Slovakia, s.r.o.
Elvíra Chadimová, prezidentka Top Centrum podnikateliek
Rudolf Sivák, prorektor pre rozvoj Ekonomickej univerzity v Bratislave
Martin Volek, riaditeľ spoločností Jazykové pobyty, s.r.o. a Volis Academy, s.r.o.
Mária Miková, zástupkyňa generálnej riaditeľky STAR production
Miroslav Mikolášik – poslanec Európskeho parlamentu
Vlastimil Vicen, prorektor pre bezpečnosť a ochranu Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave
Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB
Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange